تیر 27, 1403 12:37 بعد از ظهر

تفاوت ورق استیل 304 و 316 در چیست؟

تفاوت ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اغلب به دلیل وجود عنصر مولیبدن در ورق استیل ۳۱۶ بوده که در ورق استیل ۳۰۴ وجود ندارد. معمولا استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ از نظر ظاهری به شدت شبیه به یکدیگر هستند. هر دوی این ورق استیل‌ها آستنیتی، غیر مغناطیسی و از طریق فرایند گرمایشی، سخت نمی‌شوند. هر دوی این گریدها از نظر ترکیبات شیمیایی و خصلت قابل مقایسه بودند. ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اغلب هر دو از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار هستند.

تفاوت ورق استیل 304 و 316
در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس بگیرید

برای سفارش و تهیه ورق استیل 304 کلیک کنید

وجود کروم در ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

ورق استیل 316 نگیر، که به آن 316L نیز گفته می‌شود، به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت، برای مصارف خاص مانند صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و دریایی ایده‌آل است. خرید ورق استیل 316 نگیر به دلیل داشتن مولیبدن، به طور خاص برای مقاومت در برابر اسیدها و کلریدها مهم است.

تمامی فولادها از ترکیب آهن و فولاد تهیه می‌گردند. ولی فولاد ضد زنگ مثل ورق استیل ۳۰۴ و ورقه استیل ۳۱۶ به علاوه این ترکیب، مقداری کروم نیز دارد. آلیاژ کروم به فولاد ضد زنگ استحکام خوبی در مقابل خوردگی می‌دهد. از میان فولادهایی که خاصیت ضد زنگ دارند، استنلس آستنیتی در برابر خوردگی از استحکام بسیار زیادی برخوردار است. نظرتان چیست تا قبل از اینکه راجع به تفاوت ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ به طور کامل سخن بگوییم کمی درباره استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ و برخی از کاربردهایشان بپردازیم؟

ورق استیل 304، که به عنوان استیل 18-8 نیز شناخته می‌شود، به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی، لوازم خانگی، صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارد. در مقایسه با 316، قیمت خرید ورق استیل 304 مناسب است و برای مصارف عمومی که نیاز به مقاومت بالا در برابر خوردگی نیست، گزینه مناسبی است.

وجود کروم در ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

همه چیز درباره تفاوت ورق استیل 304 و 316

بررسی کلی تفاوت ورق استیل 304 و 316 و معرفی آنها

ورق استیل ۳۰۴ چیست؟

در بررسی “تفاوت ورق استیل 304 و 316″، ابتدا به معرفی آنها می پردازیم. از متداول‌ترین گریدهای استیل، ورق استیل ۳۰۴ بوده است. آلیاژ ۳۰۴ کارایی بسیار زیادی در صنعت داشته زیرا استحکام بسیار خوبی در برابر خوردگی و حرارت دارد. به ورق استیل‌های ۳۰۴ به اصطلاح استیل نگیر می‌گویند چون این استیل‌ها جذب آهنربا نمی‌شوند. استیل ۳۰۴ می‌تواند بدون خوردگی، پاک کننده‌های قوی و مواد شیمیایی را تحمل نماید. از این رو از استیل ۳۰۴ در صنعت پزشکی برای ساخت ابزاری همچون قیچی سینی و دیگر لوازم جراحی استفاده می‌شود. همچنین در صنعت غذا نیز از لوله استیل ۳۰۴ بهره‌گیری می‌شود زیرا یکی از آلیاژ‌هایی بوده که با قوانین سازمان غذا و دارو جهت فراهم کردن غذا سازگاری دارد. جالب است بدانید از استیل ۳۰۴ در روند فراهمسازی غذا و لوازم پخت و پز مانند سرخ کن میزهای فراهم‌سازی غذا و تجهیزات آشپزخانه استفاده می‌شود. ورق سین ۳۰۴ در ساخت و ساز و معماری نیز بسیار پرکاربرد است ورق استیل ۳۰۴ کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

فروشندگان متعددی در ایران ورق استیل 304 را به صورت رول یا برش خورده عرضه می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های آنلاین یا حضوری معتبر، خرید و فروش ورق استیل 304 را با کیفیت و قیمت مناسب صورت دهید.

ورق استیل ۳۱۶ چیست؟

از استیل ۳۱۶ که یکی دیگر از استیل‌های ضد زنگ بوده در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. استیل ۳۱۶ از لحاظ خواص شیمیایی و مکانیکی با ورق استیل ۳۰۴ بسیار متشابه است. و استیل ۳۱۶ از ۲ درصد مولیبدن ۱۶ درصد کروم و ۱۰ درصد نیکل تشکیل شده است. همانطور که می‌دانید استیل ۳۰۴ مقاومت بالایی در مقابل حرارت خوردگی داشته است اما ورق استیل ۳۱۶ در برابر خورنده‌های شیمیایی مثل محلول آب و نمک و یا آب دریا استحکام بالاتری دارد. از آنجایی که استیل ۳۱۶ دارای مولیبدن بوده، مقاومت بالاتری در مقابل تهاجمات شیمیایی نسبت به استیل ۳۰۴ دارد. این آلیاژ به طرز چشمگیری در دمای زیاد مقابل محلول‌های اسید سولفوریک، یدید، اسید چرب، کلرید و برومید مستحکم است. استیل ۳۱۶ به علت دوام بالا در موارد بهداشتی و بیمارستان‌ها کاربرد دارد. همینطور این آلیاژ به علت مقاومت مقابل خورندگی در محیط‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مطلب با کاربردهای فوق العاده ورق استیل ۳۱۶ آشنا خواهید شد.

قیمت ورق استیل 316 به دلیل مقاومت بالاتر در برابر خوردگی و حرارت، از ورق 304 گران‌تر است. عوامل دیگر مانند ضخامت، نوع فینیش و برند تولید کننده نیز بر قیمت ورق استیل 316 تأثیرگذار هستند. خب، حالا که تا اینجای مقاله با اوراق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ آشنا شدید و از کاربردها و خصوصیاتشان مطلع گشتید، در ادامه مطلب به تفاوت میان آن دو می‌پردازیم.

بررسی کلی تفاوت ورق استیل 304 و 316 و معرفی آنها

بررسی جزئیات تفاوت ورق استیل 304 و 316

قیمت ورق استیل 304 به عوامل مختلفی از جمله ضخامت، نوع فینیش، برند تولید کننده و شرایط بازار بستگی دارد. به طور کلی، قیمت ورق استیل 304 نسبت به ورق 316 پایین‌تر است.

هم ورق استیل ۳۰۴ و هم ورق استیل ۳۱۶ هر دو در خاصیت مکانیکی تقریباً به هم شباهت دارند. اما برجسته‌ترین تفاوت ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در زیادتر بودن نیکل و مولیبدن در استیل ۳۱۶ بوده که سبب شده تا این آلیاژ کمی از استیل ۳۰۴ گران قیمت‌تر شود. جالب است بدانید که استیل ۳۰۴ جز معیار ۱۸.۸ فولاد ضد زنگ بوده است. این نوع استیل در طیف گسترده‌ای از تولیدات، در دسترس قرار می‌گیرد. 

از ویژگی بی‌نظیر استیل ۳۰۴ انعطاف پذیری و خصوصیت جوشکاری آن بوده است. این ورق استیل را می‌توان جز ورق استیل‌های براق دانست. از طرفی دیگر استیل ۳۱۶ در بسیاری از کارهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفته که حاوی مواد شیمیایی تجزیه شده است. با توجه به ویژگی غیر واکنشی این استیل می‌توان از آن در تهیه ابزار پزشکی و جراحی نیز استفاده کرد. 

از فاحش‌ترین تفاوت ورق استیل ۳۰۴ و ورق ۳۱۶ می‌توان به استحکام و ضد فرسودگی بدنه ورق استیل ۳۱۶ اشاره کرد. این آلیاژ همچنین در برابر کلرید و محلول کلر بسیار پایدارتر بوده تا استیل ۳۰۴، و همین موضوع آلیاژ ۳۱۶ را نسبت به استیل ۳۰۴ گران بهاتر کرده است. همین خصوصیت ورق استیل ۳۱۶ باعث شده که برای بخش‌هایی که در دسترس نمک قرار دارند سازگارتر باشد. 

فولاد یا همان آلیاژ زنگ نزن ۳۰۴ دارای ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است ولی استیل ۳۱۶، ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل، و ۲ درصد مولیبدن دارد. علت افزوده شدن مولیبدن به آلیاژ ۳۱۶ استحکام آن در برابر فرسودگی ناشی از کلرید بوده است.

سه فرق اساسی ورق استیل ۳۱۶ با ۳۰۴

  • استحکام و سختی ورق استیل ۳۱۶ فوق العاده زیاد بوده و مقابل فرسودگی سرسخت و با دوام است.
  • آلیاژ ۳۱۶ در مقابل محلول کلر و کلرید مقاوم‌تر از استیل 304 است.
  • مولیبدن یا همان سرب تاثیرگذاری خوبی بر انعطاف فولاد ضد زنگ ۳۱۶ به جای نگذاشته است ولی استیل ۳۰۴ در انعطاف پذیری بهتر از آلیاژ ۳۱۶ عمل می‌کند.

پروژه‌هایی که در آن اسیدهای ملایم‌تری وجود دارد یا در بخش‌هایی که نمک نیست، همچنین در مواقعی که احتیاج به انعطاف و شکل دهی است، استیل ۳۰۴ می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد باشد. در پروژه‌هایی که از لحاظ هزینه در مضیقه قرار دارند، استفاده از استیل ۳۰۴ مقرون به صرفه‌تر و سودمندتر بوده است. همانطور که ذکر شد یکی از چشمگیر‌ترین تفاوت ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ وجود مولیبدن در آلیاژ ۳۱۶ بوده است. مشابه ورق 304،  خرید ورق استیل 316 نیز  از طریق  فروشگاه‌های آنلاین و حضوری معتبر ممکن است.

بررسی جزئیات تفاوت ورق استیل 304 و 316

کدام یک از این اوراق استیل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند؟

از ویژگی‌های بارز استیل ۳۰۴ مقرون به صرفه بودن آن در اکثر محیط‌ها بوده است. اما باید گفت که استحکام و مقاومت آن در برابر کلرید نمی‌تواند مانند استیل ۳۱۶ باشد. آلیاژ ۳۱۶ همانطور که گفته شد از لحاظ هزینه کمی قیمت بالاتری دارد اما گزینه مناسبی برای پروژه‌هایی بوده که قرار است در سواحل و جاده‌های دارای شوره‌زار اجرا شوند.

انواع گرید‌های ورق استیل

گرید های ورق استیل گوناگونی وجود دارند. از جمله این گریدها، می‌توان ورق استیل ۳۰۴، ورق استیل ۳۱۶، ورق استیل ۳۰۹، ورق استیل ۳۱۰، ورق استیل ۳۲۱ و … و در نهایت ورق استیل ۴۳۰ را نام برد. در بین ورق استیل‌های نام برده شده، اوراق ۳۰۴ و ۳۱۶ از رایج‌ترین انواع استیل ضد زنگ بوده‌اند که در پروژه‌های بسیاری از آنها استفاده می‌شود.

چگونه می‌توان ورق استیل ۳۱۶ و ورق استیل ۳۰۴ را از همدیگر تفکیک کرد؟

به دلیل شباهت بسیار زیاد ورق استیل ۳۱۶ و ورق استیل ۳۰۴ تفکیک آنها از روی شکل ظاهری تقریباً ناممکن است. به همین خاطر برای جداسازی آنها از یکدیگر از روش آنالیز استیل ۳۱۶ و آنالیز استیل ۳۰۴ توسط مکانیزم درصد عناصر استفاده می‌گردد. یکی از تفاوت‌های ظاهری ورق استیل ۳۱۶ و ۳۰۴ این است که ورق استیل ۳۰۴ دارای ظاهری براق‌تر بوده، در حالی که ورق استیل ۳۱۶ کمی کدرتر است.

کروم و استیل ضد زنگ هر دو فلزات محبوب با ظاهری براق و صاف هستند که در کاربردهای مختلف از جمله لوازم آشپزخانه، شیرآلات و … استفاده دارد. با این حال، در مقایسه کروم و استیل استنلس تفاوت های کلیدی بین این دو ماده وجود دارد که باید قبل از انتخاب برای پروژه خود در نظر گرفته شود.

کدام یک از این اوراق استیل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند؟

کاربردهای ورق استیل استنلس 304 و 316 کدامند؟

اگر بخواهیم موارد استفاده ورق استیل استنلس 304 و 316 را به طور خلاصه بیان نماییم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

کاربرد ورق استیل ۳۰۴

1. امکانات آماده سازی در بسته‌بندی مواد غذایی همچون لبنیات
2. ساخت لوازم آشپزخانه
3. ساخت حفاظ در صنعت معماری
4. مخزن شیمیایی
5. ادپتور حرارتی
6. جوشکاری صفحات در معادن
7. وصل کننده‌ها
8. حلقه‌ها
9. خطوط لوله
10. ساخت نرده و حفاظ

کاربرد ورق استیل ۳۱۶

1. امکانات فراهمسازی مواد غذایی در محدوده‌های آبی و یا کلریدی
2. لوازم آزمایشگاهی
3. صفحات معماری ساحلی
4. اتصال دهنده‌های قایق
5. ظروف و لوازم شیمیایی
6. ادپتور حرارتی
7. دیگ بخار
8. آبگرمکن صنعتی
9. ساخت قطعات دریایی
10. ساخت تجهیزات نفتی و شیمیایی

نوع ورق استیلکاربردها
ورق استیل ۳04امکانات آماده سازی در بسته‌بندی مواد غذایی همچون لبنیات، ساخت لوازم آشپزخانه، ساخت حفاظ در صنعت معماری، مخزن شیمیایی، ادپتور حرارتی و جوشکاری صفحات در معادن
ورق استیل ۳۱۶امکانات فراهمسازی مواد غذایی در محدوده‌های آبی و یا کلریدی، لوازم آزمایشگاهی، صفحات معماری ساحلی، اتصال دهنده‌های قایق، ظروف و لوازم شیمیایی، ادپتور حرارتی و …

کاربردهای ورق استیل استنلس 304 و 316 کدامند؟

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا به طور کامل درباره تفاوت ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ بپردازیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد و توانسته باشید به سوالات خود پاسخ دهید.

Call Now Button